Euro 2008 a wpływy z reklam telewizyjnych

Czy zastanawialiście się kiedyś jakiego rzędu kwoty wpływają do stacji telewizyjnych w czasie meczów piłkarskich na imprezach sportowych rangi Euro 2008? Na wczorajszym meczu Polski z Chorwacją Polsat zarobił z tego źródła 52 miliony PLN.

Mecz ten oglądało w telewizji Polsat 8,8 mln polskich telewidzów – czyli mniej niż wcześniejsze mecze polskiej reprezentacji w czasie tegorocznych mistrzostw Euro 2008. Z drugiej strony w tym samym czasie na kanale Polsat Sport transmisję meczu Austria-Niemcy obserwowało zaledwie 68 tysięcy widzów.

Wracając do samej kwoty 52 milionów złotych – suma ta nie uwzględnia rabatów. Zawiera za to w sobie wpływy ze spotów reklamowych wyemitowanych w trakcie powtórek.

Najwięksi reklamodawcy w trakcie mistrzostw to na dzień dzisiejszy po kolei: PTC (2,9 milionów zł), Eurocard (2,3 milionów) oraz Coca-Cola (2 miliony).

Aby zobrazować wielkość kwoty warto porównać ją z np. pieniędzmi, jakie na emisji reklam telewizyjnych zarobiono (a ściślej mówiąc jakie zarobił kanał TVP1) w czasie transmisji tegorocznego festiwalu w Opolu – który oglądało 3,61 milionów widzów. Tutaj kwota wyniosła tylko 5 milionów złotych.

Jak widać sport potrafi przyciągnąć zainteresowanie sponsorów.

2 Responses to “Euro 2008 a wpływy z reklam telewizyjnych”

  1. […] będzie odpowiedź konkurencyjnych firm marketingowych? Zapewne zobaczymy już wkrótce. A jest o co walczyć, w samym zeszłym roku wartość rynku reklamy sportowej szacowana była na sto milionów euro. […]

  2. […] pomimo faktu, iż konkretne podmioty miały okazję zarobić na Euro 2008, to dla całego polskiego rynku reklamy mistrzostwa raczej dużego znaczenia nie […]

Discussion Area - Leave a Comment