Monetto pojechało z reklamą i zapomniało o usability strony

Niedawno zrobił się mały szum wokół video-reklamy jednego z polskich serwisów Social Lending – Monetto.pl. Sama reklama dostała się nawet na stronę główną serwisu Wykop.pl, chociaż smakiem to się ona nie wykazuje. Samo Monetto ostatbnio intensyfikuje działania marketingowe, jednak chyba zapomina przy tym o drobnym szczególe…

Ów drobny szczegół głosi, że dobrze obsłużony klient opowie o tym dwóm kolejnym osbom. Źle obsłużony – dziesięcium. A że żyjemy w kraju, w któym ludzie lubią narzekać (co moim prywatnym zdaniem, wbrew ogólnej opinii, wcale nie musi być złe), zasada ta we wszelkich działaniach promocyjnych jest tym ważniejsza. A jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę rosnącą rolę, jaką pełni marketing szeptany… czy trzeba coś jeszcze dodawać?

Przejdźmy jednak do rzeczy, bo rozpisuję się, a jeszcze nie wspomniałem o jaki szczegół mi chodzi :) Otóż chodzi o użyteczność serwisu, a ta pozostawia wiele do życzenia – mimo większej niż w innych serwisach pożyczek społecznościowych dbałości o weryfikację użytkowników.

Proste przykłady:

  • Chcesz szukać na liście ofert tylko tych z wysokim współczynnikiem WDD? Owszem, da się. Ale jeśli chcesz szukać wszystkich – to już ujrzysz pustą listę wyników.
  • Korzystasz z menedżera haseł do zapamiętywania danych dostępowych? Monetto.pl jakiś czas temu coś zmieniło z formularzem logowania. W efekcie jeśli nie pamiętałeś hasła, koniecznym było skorzystanie z opcji jego przypomnienia.
  • Skorzystałeś z powyższej opcji i zaraz po zmianie wprowadziłeś nowe dane do nowego formularza? Okazuje się, że formularze logowania umieszczone w różnych cześciach serwisu wykonane są nieco inaczej, więc jeśli dane wprowadziłeś do forrmularza pojawiającego się po ustaleniu nowego hasła, a później logowałeś się już przechodząc ze strony głównej do zakładki „moje Monetto”, znów trzeba było wprowadzać dane do menedżera haseł
  • W opisie oferty nie widać, czy dany użytkownik brał już jakieś pożyczki, trzeba przechodzić na jego kartę użytkownika.

I tak można by wymieniać.

A należy pamiętać, że gdy w serwisie WWW usability zawodzi, nawet dobre reklamy tego serwisu, czy akcje promocyjne i konkursy tylko na krótko przyciągną uwagę klientów. A potem klienci poszukają konkurencyjnego serwisu lub zrezygnują.

Zresztą co do wspomnianych konkursów, to tu również należy się parę słów. Monetto ogłosiło konkurs, w którym nagrody mogą zdobywać między innymi nowozarejestrowani użytkownicy. W reklamie video o tym nie wspomniano. Za to poinformowano o tym w… mailingu wysłanym do obecnych użytkowników. Nie ma to jak trafne kierowanie reklamy prosto do zainteresowanych odbiorców :)

Co do samej reklamy… Jest mocna i wyrazista, ale sami oceńcie poziom jej „smaku”. I tego czy wyjaśnia potencjalnie zainteresowanym czym właściwie jest Monetto (a dokładniej: czy pozwoli pokazać, czym jest serwis social lending czy może spowoduje skorzenie typu „kolejny punkt oferujący szybkie pożyczki”):

One Response to “Monetto pojechało z reklamą i zapomniało o usability strony”

  1. […] jak promowało się Monetto zwróciłem uwagę na fakt, że choć właściciele serwisu pamiętali o reklamie, zapomnieli o […]

Discussion Area - Leave a Comment