MTV i Viva wciągają widzów w ocenianie reklam

Jak skłonić telewidzów do zwrócenia uwagi na emitowane reklamy, zamiast traktowania ich jako przerwę na zrobienie czegoś do jedzenia lub wyprawę do toalety? Dwie znane stacje, MTV oraz Viva wraz z domem mediowym At Media, próbują tego dokonać za pomocą konkursu.

Reklamy do konkursu zgłaszają jednak nie widzowie, a sami reklamodawcy oraz obsługujące ich domy mediowe.

W pierwszym etapie konkursu za pośrednictwem Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przebadana zostanie reprezentatywna próba badawcza nastolatków, młodzieży i ludzi młodych – krótko mówiąc grupa w przedziale wiekowym mieszczącym się w od 13 do 29 lat.

Badanie prowadzone będzie za pomocą metody copy testing, nazywanej też copy test albo po polsku test reklamy. Jest to rodzaj badania marketingowego, w którym osoby badane szczegółowo określają swoje odczucia na temat zaprezentowanego materiału (niekoniecznie telewizyjnego). Odpowiedzi respondentów powinny być przy tym w miarę kompleksowe, opisujące reklamę od jej kompozycji po wiarygodność.

Tak wyselekcjonowane spoty reklamowe zostaną na podstawie branż podzielone na pięć grup tematycznych: technologię, artykuły spożywcze, odzież i szeroko pojęta moda, kosmetyki oraz całą resztę. Na tym etapie do głosu dojdą widzowie MTV i Viva, którzy w internetowym głosowaniu wybierać będą spoty ich zdaniem najbardziej zasługujące na otrzymanie miana zwycięzcy.

W grudniu bieżącego roku wygranym reklamom przyznane zostaną statuetki Spoters 2008.

Discussion Area - Leave a Comment