Onet Kontekst wreszcie reklamą kontekstową?

Zapewne niemal wszyscy zainteresowani tematyką marketingu internetowego słyszeli o reklamie kontekstowej, czyli takiej, której tematyka dopasowywana jest do jej otoczenia – i dzięki temu zyskuje na skuteczności (pasuje do zainteresowań odbiorcy). Najbardziej znaną firmą oferującą tego typu usługi jest oczywiście Google wraz ze swymi programami AdWords (reklama w wynikach wyszukiwania) i AdSense (reklama osadzana na stronach internetowych). Tutaj jednak napiszę o jednym z polskich programów reklamy kontekstowej – Onet Kontekst.

Boksy reklamowe Onetu na swoich stronach postanowiłem osadzić w ramach eksperymentu. Zgłosiłem dwa serwisy, oba zostały zaakceptowane, jednak póki co reklamy emitowałem tylko na jednym z nich. To, co rzuciło się w oczy jako pierwsze to fakt, iż system Onet Kontekst w rzeczywistości jest… półkontekstowy. Opiera się bowiem na odgórnie zgłoszonych (i akceptowanych przez moderatora) słowach kluczowych, do których dopasowywane są boksy reklamowe.Różni to go nie tylko od AdSense, ale też od np. oferowanego przez Netsprint / Wirtualną Polskę systemu AdKontekst.

Z jednej strony rozwiązanie takie może mieć swoje plusy w przypadku gdy np. jakaś strona opiera się głównie o treści graficzne (dajmy na to galeria fotograficzna). Z drugiej problem pojawia się już w momencie, gdy okazuje się, że słowa muszą być pojedyncze, bez możliwości wprowadzania fraz. Efekt tego bywa niestety taki, że w niektórych tematykach dopasowanie reklam jest fatalne (np. na stronach z oprogramowaniem zdarzają się wyświetlenia reklam dotyczących… programów unijnych). Jak to mówią coś za coś. Tyle, że niestety spada przez to skuteczność tej formy reklamy.

OnetKontekst postanowił jednak zmienić taktykę i zacząć dopasowywać reklamy na podstawie treści witryn (nie rezygnując jednak przy tym z zestawów słów kluczowych, a jedynie traktując je jako uzupełniające). Mechanizm według zapowiedzi Onetu ma być testowany w najbliższych dniach, zobaczymy co z tego wyniknie. Osobiście trzymam kciuki za poprawę efektywności.

Discussion Area - Leave a Comment