OpenTV i reklamy dobrane do telewidza

Reklamodawcy powoli, stopniowo, ale jednak konsekwentnie odwracają się od telewizji w stronę internetu. Jednak właściciele stacji telewizyjnych nie zamierzają się temu biernie przyglądać. Bronią o utrzymanie rynku reklamowego może stać się technologia pozwalająca na wyświetlanie spotów TV ściśle określonej grupie widzów.

Taką technologię ma dostarczyć OpenTV, firma pracująca nad nowym rodzajem dekoderów telewizyjnych określanych jako top box. Właśnie ten sprzęt ma pozwolić na selekcjonowanie odbiorców określonych przekazów marketingowych.

W jaki sposób ma się odbywać dobór grupy docelowej? Według informacji Dziennika / The Wall Street Journal, częściowa selekcja ma następować już na etapie zakupu dekodera. Co sprytniejsi użytkownicy zapewne w związku z tym wszelkiego typu ankiety bedą wypełniać z głową, zaznaczając jak najmniejszy zakres zainteresowań. Na tym jednak nie koniec.

Klasyfikowanie widzów odbywać się będzie również w trakcie oglądania telewizji – reklamy będą bowiem dobierane również w oparciu o tworzony na bazie oglądanych programów profil odbiorcy. Odpowiedzialne za ten proces oprogramowanie znajdzie się w samym dekoderze.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż zdaniem Benjamina Bennet’a, szefa OpenTV, targetowanie w ten sposób spotów i klipów z reklamami podnosi ich oglądalność o 35 procent.

Czyżby nadchodził telewizyjny odpowiednik tego, czym w internetowej reklamie kontekstowej jest AdSense, Yahoo Publisher Program czy Onet Kontekst?

Discussion Area - Leave a Comment