Polski rynek reklamy – pierwsze półrocze 2008

W pierwszym półroczu bieżącego roku nakłady na reklamę wyniosły 3,8 miliarda PLN, czyli o 17,4 procent więcej niż rok wcześniej – donosi Gazeta Wyborcza powołując się na dom mediowy Starlink.

Korzystne wyniki wynikają między innymi z inwestycji w marketing ze strony banków oraz firm telekomunikacyjnych. Nie bez znaczenia był też fakt, iż telewizje zmodyfikowały cenniki spotów reklamowych do sytuacji rynkowej.

Natomiast pomimo faktu, iż konkretne podmioty miały okazję zarobić na Euro 2008, to dla całego polskiego rynku reklamy mistrzostwa raczej dużego znaczenia nie miały.

W jakie obszarach najwyraźniej odnotowano wzrost wydatków reklamowych? Przede wszystkim w… kinie. Tutaj wedle raportu domu mediowego Starlink wydatki na promocję wzrosły o ponad połowę – a dokładniej o 58,3 procent względem roku poprzedniego.

Drugą pozycję pod względem wzrostu wydatków marketingowych zajął internet. W tym przypadku wzrost wynosił ponad jedną trzecią (38,8 procent). W przypadku telewizji była to już niecała jedna piąta (18,3 procent), przy reklamie zewnętrznej około ósmej części (12,6 procent). Gazety i magazyny zanotowały wzrost poniżej 10 procent.

Jest dobrze, ale jeśli przyglądnąć się prognozom zachodnich domów mediowych, na przykład ZenithOptimedia, będzie znacznie mniej kolorowo. Otóż bowiem prognozy dla zachodniego rynku reklamowego oscylują w granicach 02-3,7 procent. Jak będzie nas? Przekonamy się wkrótce. Choć zdaniem Starlinku zachowamy poziom wzrostu rynku powyżej granicy 10 procent.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Discussion Area - Leave a Comment