Rynek reklamy internetowej podwoi się

Kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych sprawił, że budżety działów marketingowych doczekały się solidnych cieć. Jednak jak wynika z badań firmy analitycznej International Data Corporation (IDC) sytuacja ta nie dotyczy internetowych form promocji, które do roku 2012 mają dwukrotnie zwiększyć swój udział rynku reklamy.

Ściślej rzecz ujmując, wydatki na promocję online mają wzrosnąć z poziomu 25,5 mld USD w roku ubiegłym do 51 mld USD w roku 2012.

Jak nietrudno się domyślić, największy odsetek z tej kwoty przypadnie reklamom w wyszukiwarkach (czyli np. linki sponsorowane w kampaniach typu PPC czy pozycjonownaie stron). Tu kwota wydatków ma podnieść się z czterech do osiemnastu miliardów USD.

Co jednak ciekawe, równolegle… spadnie udział tej formy promocji w całości e-rynku. Zdaniem analityków z IDC zmieni się on z poziomu 41 procent do caledwie 34 procent.

Zyskać ma natomiast reklama video – głównie dzięki przenoszeniu części budżetów z telewizji do sieci. Tutaj ma nastąpić gwałtowny skok z pułapu 2 procent do 7,4 procent. Większym zainteresowaniem cieszyć się będzie również tzw. lead generation, czyli sprzedaży list osób zainteresowanych daną tematyka, produktami lub usługami.

Reklamy mobilne dla telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych do roku 2012 zyskać mają zaledwie jedną setną rynku.

Źródło: Internet Standard
Tytuł raportu, o którym mowa: U.S. Internet Advertising 2008-2012 Forecast and Analysis: Defining Economic Crisis

Discussion Area - Leave a Comment