Użytkownicy GMaila podatni na email marketing

Wydawałoby się, że mailing jako forma reklamowa jest już o wiele mniej skuteczny niż 5-10 lat temu. Tymczasem może się dalej sprawdzać. Zwłaszcza, jeśli ktoś korzysta ze skrzynki e-mail chwalonej za… brak reklam.

Badania na temat skuteczności mailingów pisał niedawno serwis eMarketer.com. Same badania przeprowadziła firma MailChimp, której działalność koncentruje się wokół marketingu e-mailowego oraz rozsyłania mailingów i newsletterów. Użytkowników trochę mają, tak więc ma na czym prowadzić badania.

Badaniu poddano newslettery skierowane do użytkowników kont na serwerach Yahoo, Google (GMail), Hotmail (Microsoft), AOL oraz Comcast. Próbka badawcza poddana analizie do najmniejszych nie należała – objęła 184 miliony rozesłanych za ich pośrednictwem postów.

Jak się okazało, choć wiele osób chwali GMail za „brak reklam” (choć nie do końca tak jest – w przypadku logowania się poprzez webmail z boku strony wyświetlają się reklamy Google Adsense, brak jedynie mailingów wewnętrznych), właśnie oni okazali się najbardziej podatni na tą formę reklamy.

Przechodząc do konkretów – różnice było widać już na poziomie otwarć maili. Tu należy wziąć jednak pod uwagę, że część programów pocztowych w ramach zabezpieczeń antyspamowych blokuje zdalnie osadzane grafiki, a zliczanie ich wywołań to jedna z form mierzenia tego parametru. Choć nie wiem czy właśnie z tej metody korzystali analitycy MailChimp. Tak czy inaczej, o ile wśród użytkowników większości kont pocztowych otwarcia oscylowały pomiędzy 20 a 25 procentami (AOL.com 20,09%, Hotmail.com 23.79%, Yahoo.com 24.54%), w przypadku Google GMail.com było to już 30.94%.

MailChimp oprócz samego faktu otwarcia wiadomości sprawdzało też ile linków w odniesieniu do całości próby badawczej kliknęli użytkownicy. No i klikalność (Click Rate) generalnie oscylowała wokół czterech z hakiem. Dla Yahoo było to 4,19%, dla AOL 4,25%, a dla MS Hotmail 4,49%. Co na to użytkownicy Google GMaila? U nich klikalność osiągnęła poziom 7,41%.

Najwięcej badanych skrzynek znajdowało się na serwerach Microsoft Hotmail.com (63 miliony) i Yahoo.com (54 miliony). W przypadku GMail.com i AOL.com było ich po 28 milionów.

Więcej informacji można znaleźć na blogu MailChimp. Pojawia się tam też dyskusja w komentarzach odnośnie tego jak zliczano Open Rate (współczynnik otwarć wiadomości e-mail).

Discussion Area - Leave a Comment