Z rynku reklamy mobilnej

Brytyjski holding reklamowy WPP Group tego lata zaszalał z przejęciami udziałów zagranicznych firm. Wśród nich znalazła się również pakiet akcji mającej całkiem niezłe perspektywy spółki IGA Limited, będącej z kolei w posiadaniu firmy InGame Ad Interactive Technology. A to oznacza, że brytyjski gigant zamierza powalczyć na rynku reklamy mobilnej i gamevertisingu.

Samemu pakietowi co prawda do większościowego daleko, jest to 12,82 procent udziałów, ale mimo wszystko ze względu na szanghajską InGame Ad daje całkiem ciekawe możliwości. Specjalnością tej ostatniej jest bowiem wprowadzanie przekazów reklamowych w gry i aplikacje Java dla telefonów i innych urządzeń, w których wykorzystywana jest J2ME. A portfolio komórkowych gier InGame Ad jest z punktu widzenia reklamodawców całkiem interesujące.

Jak więc widać nie tylko „tradycyjne” gry są łakomym kąskiem na rynku marketingowym. Pozostańmy jednak przy sprawie rynku mobilnego… Jak donosi eMarketer, w roku 2009 wydatki na ten segment rynku mogą sięgnąć nawet 2,9 miliarda USD, podczas gdy do końca bieżącego wydane zostaną prawdopodobnie (według prognoz i szacunków ośrodka badawczego Strategy Analytics) „tylko” 2 miliardy.

Mobilne gry nie są jednak głównym punktem zaczepienia dla branży. Szacuje się, że za kilka lat najwięcej reklam będzie raczej w mobilnych wiadomościach, a na drugim miejscu – w mobilnych wynikach wyszukiwania. Podejrzewam (choć to już moje gdybanie), że znajdzie się też trochę rynku na promocję poprzez aplikacje przenośne (takie adware, jak swego czasu było popularne w komputerach stacjonarnych).

Discussion Area - Leave a Comment